Moju mačku desia zvuky – od vysávača cez motorku po búrku

Prečo sa mačka bojí a ako reaguje?

Aj keď mačky patria medzi predátorov, občas majú bojazlivú povahu. A niektoré z nich rozhodia práve hlasité zvuky. Zvieratá sa často boja nových alebo neznámych vecí. A inštinkt im radí, rovnako ako ľuďom, sa pred „nebezpečenstvom“ niekam ukryť. Niektoré mačky však dávajú najavo strach inak – nadmerne sa olizujú alebo sú nezvyčajne agresívne.

Ako mačke pomôcť?

Existuje hneď niekoľko spôsobov, ako eliminovať strach mačky z hluku:

  • Nechajte ju, nech si na konkrétny zvuk zvykne.

    Nahrajte ho napríklad na mobil a opakovane jej ho prehrávajte. Začnite s nízkou hlasitosťou a každý deň zvuk o niečo zosilnite. Existujú aj hotové nahrávky najobvyklejších „strašidelných“ zvukov, ktoré môžete svojmu maznáčikovi pravidelne prehrávať. A pokiaľ máte práve mačiatko, je to ideálna chvíľa, kedy ho na tieto zvuky pripraviť. Ale pozor! Postupujte rovnako opatrne ako pri starších mačkách, aby ste ho naopak ešte viac nevystrašili.

  • Snažte sa mačku rozptýliť.

    Ak viete, že má prísť nepríjemný zvuk, môžete skúsiť presmerovať jej pozornosť. Hrať sa s ňou, pomaznať sa. Ale nepreháňajte to, mohlo by to mať opačný efekt – väčšiu úzkostlivosť. Správajte sa skrátka čo najprirodzenejšie. Pokiaľ sa chystáte von, môžete nechať pustený televízor alebo rádio – zamaskujete tak nepríjemné zvuky.

  • Skúste upokojujúci prípravok Zylkene®, doplnkové krmivo, ktoré pomáha upokojiť mačky a psov v každodenných náročných situáciách.

    Ak čakáte návštevu, budú vo vašom okolí prebiehať stavebné práce, alebo prichádza obdobie konca roka spojené s ohňostrojmi, neváhajte mačke preventívne podať tento prípravok s upokojujúcimi účinkami. Kapsuly Zylkene® obsahujú prírodnú zložku s preukázaným relaxačným/upokojujúcim účinkom, ktorá sa získava z mliečnej bielkoviny zvanej kazeín. Prípadne sa poraďte so svojím veterinárom.